Category Archives: Straipsniai

Straipsniai apie troleibusų technologiją, pranašumus

24Spa/24

Neįvykęs interviu: VT eismo planavimo programų kūrėjas Merakas

Dažnai naudojamės viena ar kita paslauga ir negalvojame, kas ir ką turi nuveikti, kad ta paslauga galėtume pasinaudoti. Viešojo transporto organizavimas nėra paprastas: reikia ne tik žinoti keleivių srautus, tačiau ir suplanuoti, kiek ir kokių transporto priemonių turi vieną ar kitą dieną išvažiuoti į maršrutus (taigi, būtina stebėti, kiek ir ko yra sugedę ir kas bus ar nebus laiku pataisyta), kiek reikia vairuotojų tuose maršrutuose (ir ar bus žmonių pakeisti, pvz., susirgusį ar atostogaujantį), kiek skirsis reiso trukmė rytinio piko metu ir savaitgalį, kiek tiksliai laiko kiekvienas vairuotojas dirbs kiekvieną dieną, o kur dar reagavimas į eismo įvykius, nenumatytas spūstis…

Sunku ir įsivaizduoti, kaip tokia sudėtinga sistema buvo koordinuojama rankiniu būdu, kuomet nebuvo šiuolaikinių technologijų. Dabar šį darbą atlikti padeda įvairi programinė įranga, kuri ir padeda organizuoti darbą viešojo transporto įmonei, ir, tuo pačiu, leidžia matyti dalį šio darbo rezultatų (pvz., viešojo transporto tvarkaraščius ir planuoti savo keliones) mums, keleiviams.

Vilniuje, kaip ir daugelyje kitų Lietuvos miestų, viešojo transporto įmonėms padeda UAB „Merakas“ sukurta programinė įranga. Kaip rašoma įmonės tinklapyje, ši įmonė jau 26 metus kuria ir vysto programas, skirtas ne tik viešojo transporto eismo planavimui ir koordinavimui („Pikas”), bet ir eismo tvarkaraščių pateikimui internete ir mobiliame telefone („PikasWWW”), eismo kontrolei, valdymui ir apskaitai („PikasGPS”), vairuotojų darbo planavimui ir apskaitai („Mobis”) ir transporto priemonių techninių apžiūrų ir remontų planavimui („Ratas”).

Buvo tikėtasi pakalbinti šios įmonės atstovą, daugiau sužinoti apie šių programų veikimą ir galimybes (kurios galbūt yra, tačiau jūs apie tai net ir nežinote). Deja, įmonės vadovas, iš pradžių lyg ir noriai žadėjęs į klausimus atsakyti, gavęs klausimų sąrašą pastebėjo korektūros klaidą – praleistą žodį viename sakinyje – ir į klausimus atsakyti atsisakė:

Žiniasklaidai nerūpi, kad teikiant duomenis, yra ne vietoje padėtas kablelis.
Jūsų padaryta klaida man kelia neatsakingumą už skleidžiamą informaciją.
R.

Teko tik išreikšti apgailestavimą dėl tokio įspūdžio susidarymo. Kaip žinia, ši veikla nėra apmokama, tam skiriamas asmeninis laikas (dažniausiai tai – vėlyvas vakaras), tad nenuostabu, jog padaromos ir tokios klaidos…

Todėl toliau tiesiog susipažinkite su pateiktais klausimais – galbūt netgi jų dėka sužinosite kažką naujo.

  • Jūsų interneto svetainėje išvardintas ne vienas miestas, naudojantis jūsų programinę įrangą. Kuris miestas, kuri įmonė buvo pirmieji, pradėję naudoti šią įrangą, kelintais metais tai buvo, ar sudėtinga buvo pradžia?
  • Ar programos vystomos (taisomos klaidos, įvedamos papildomos galimybės)? Jei taip – gal galite trumpai apie tai papasakoti?
  • Ar aukščiau paminėtos jūsų sukurtos programos tarpusavyje integruotos? Ar klientai įsigyja (ir naudoja) visas šias programas?
  • Viešojo transporto keleiviai mato programos „Pikas WWW“ darbą. Pakalbėkime apie konkrečias šios programos galimybes.
    Ar sistema galėtų rodyti ne teoriškai, bet realiai tą dieną maršrutuose dirbančias žemagrindes transporto priemones?
  • Planuojant kelionę, atsižvelgiama tik į transporto judėjimą pagal tvarkaraštį. Eismo spūstys, transporto priemonių gedimai nėra matomi. Vienų miestų žemėlapiuose rodomas garažinis numeris ir transporto priemonės greitis, kitur rodomas tik greitis. Ar nėra planuojamos galimybės rodyti ir tai, ar laiku transporto priemonė važiuoja (ar atsilieka/skuba pagal grafiką), taip pat, pasirinkus konkretų autobusų ar troleibusą, pažiūrėti, kada, atsižvelgiant į jo realų judėjimą, jis bus tam tikrose stotelėse?
  • Kodėl skirtinguose miestuose naudojami skirtingi žemėlapiai, pvz., Kaune ar Liepojoje – OpenStreetMap, o Vilniuje – Google Maps?
  • Dėl įvairių priežasčių (planuotai ar neplanuotai) miestuose būna lakinai pakeičiamos viešojo transporto (ar tam tikrų maršrutų) trasos. Ar yra galimybė sistemoje ne tik įkelti tvarkaraščius, tačiau ir patalpinti papildomą informaciją (pvz., informacinį banerį)?
  • Funkcija „Greičiausio maršruto planavimas“. Galbūt turite duomenų, ar dažnai šia funkcija naudojamasi? Ar žmonės naudojasi galimybe planuojant maršrutą įvesti ne tik stotelės pavadinimą, bet ir konkretų adresą? Dėl kokių priežasčių, naudojant šią funkciją, kartais parenkami aplinkiniai maršrutai, siūlomas persėdimas ne pačiose patogiausiose stotelėse (bet ten, kur reikia paeiti) ir pan.?
  • Pakalbėkime apie dviejų ar daugiau maršrutų tvarkaraščių tarpusavio derinimą. Viešojo transporto keleiviai neretai skundžiasi, kad viena kryptimi važiuojančios skirtingų maršrutų transporto priemonės suvažiuoja vienu metu, o į jas nespėjus – tenka gan ilgai laukti kito „traukinuko“. Tvarkaraščių sudarytojai tuo tarpu ginasi, kad derinti kelių maršrutų reisus tarpusavyje itin sudėtinga, nes skiriasi skirtingų maršrutų trasos nuvažiavimo laikas, skirtingi transporto priemonių skaičiai ir kita. Ar iš tiesų nėra galimybių derinti ne tik to maršruto skirtingus reisus, bet ir skirtingų maršrutų, vykstančių ta pačia kryptimi, reisų tam tikroje stotelėje?
  • Nemažai žmonių skundžiasi lėtai judančiu viešuoju transportu, nors ir techninės galimybės, ir gatvių būklė tai leistų. Priežastis – tokie yra tvarkaraščiai, dar daugiau – viešojo transporto priemonėms draudžiama anksčiau atvykti į stotelę. Pabrėžiu – ne per anksti išvykti iš stotelės, bet per anksti į ją atvykti. Ar sistema stebi ir fiksuoja laiką, kuomet autobusas/troleibusas atvyksta į stotelę ar visgi laiką, kada jis išvyksta iš stotelės?
  • Kartais tenka išgirsti apie tai, kad kai kurie viešojo transporto vairuotojai važiuoja viršydami leistiną greitį. Ar sistema praneša dispečeriams (o gal kitu būdu), kuomet vairuotojai viršija leistiną greitį tam tikroje vietoje?
  • Kokias matote šių programų vystymo galimybes? Ar numatoma jas papildyti kokiomis nors naujomis funkcijomis?
05Lie/19

Troleibusai be autonominės eigos: įprasta praktika ar išimtis?

Naujasis Vilniaus troleibusas

Internete pasirodė nuotraukos ir vaizdo įrašai su vienu iš naujųjų Kauno troleibusų, atkeliavusių į Gdynę atlikti įvairius bandymus. Paaiškėjus naujųjų Kauno troleibusų gamintojui, tikėjomės gauti daugiau informacijos apie naujų troleibusų komplektaciją ir netrukus apie tai parašyti – deja, viešojo pirkimo dokumentuose iš esmės visa informacija paslėpta. Dėl šios priežasties apie daugumą Kauno troleibusų skirtumų nuo Vilniaus (ar kitų miestų) troleibusų galėsime parašyti tik naujiesiems troleibusams atkeliavus į Kauną.

Vis dėlto keletas skirtumų nuo Vilniaus troleibusų yra žinoma jau dabar. Skaityti toliau…

18Vas/18

Kaune laukiama 85 naujų troleibusų. Ar jie bus geresni už vilnietiškus?

Jau ketvirtadienį, 2018 m. vasario 22 dieną, Kaune turėtų būti atplėšti vokai. Vokuose turėtų būti įmonių, siūlančių savo naujus troleibusus Kaunui, pasiūlymai. Artėjant pasiūlymų teikimo terminui, panagrinėkime šį pirkimą – kokių troleibusų ieškoma ir kodėl būtent tokių, ir ar Kaunui gali pavykti išvengti grėblio, ant kurio išdidžiai užlipo Vilnius?

Prieš 3 mėnesius troleibusas.lt rašė apie Kauno patvirtintą ketinimą už ES investicijas įsigyti troleibusus.  Tuomet buvo ne tik mėginama atspėti, kiek troleibusų iš viso Kaunas ketina įsigyti, bet buvo rašoma ir apie tai, o kokia gi Lietuvoje yra patvirtinta ES „investicijų“ schema, kuomet jų naudą ne viešasis transportas, bet savivaldybės gaudo. Visgi savivaldybes dėl tokios tvarkos vargu ar galima kaltinti – toks yra Susisiekimo ministerijos patvirtintas įsakymas.

Bet grįžkime prie naujų troleibusų pirkimo. Būtina pasidžiaugti, kad Kaunas nedarė vienos grubios Vilniaus klaidos, tai yra, visos pirkimo sąlygos ir kita informacija gamintojams viešųjų pirkimų portale pateikiama ne tik lietuvių, bet ir anglų kalbomis. Galbūt tai ir nebus lemiamas kriterijus, kuris suteiks galimybę gamintojui dalyvauti. Visgi turint omenyje trumpą viešojo pirkimo dokumentų paruošimo ir pateikimo trukmę, kiekviena diena yra svarbi.

Kokios yra pirkimo sąlygos? Ar jos suteikia galimybes dalyvauti visiems troleibusų gamintojams? Ar bus išvengta Vilniaus istorijos su vienu dalyviu? Ar troleibusų komplektacija bus geresnė negu Vilniuje? Ar troleibusai turės autonominės eigos galimybę? Į šiuos ir kitus klausimus troleibusas.lt atsakė Kauno miesto savivaldybės Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas Paulius Keras ir UAB „Kauno autobusai“ troleibusų parko vadovas Saulius Alekna. Nuoširdus ačiū jiems už atsakymus, o ryšių su visuomene specialistams – už tarpininkavimą atsakymus gaunant. Skaityti toliau…

07Vas/18

[:lt]Nemokamas Vilniaus viešasis transportas vasario 16-tąją: kaip projektą įgyvendinti be klaidų?[:ru]Бесплатный общественный транспорт в Вильнюсе 16 февраля: как избежать ошибок при реализации проекта?[:en]Free public transport in Vilnius on February 16th: how to avoid mistakes in implementing this project?[:]

[:lt]

Šiandien skubos tvarka Vilniaus miesto savivaldybės taryba be didesnių diskusijų nusprendė: šių metų vasario 16 dieną visais Vilniaus miesto savivaldybės reguliariais miesto maršrutais bus leidžiama važiuoti nemokamai. Keliaujant visais Vilniaus miesto troleibusų ir autobusų maršrutais žymėti bilietų nereikės. Šis sprendimas negalioja Vilniaus rajono autobusų parko ar kitų vežėjų maršrutams, kurie nedalyvauja bendroje Vilniaus bilietų sistemoje.
Pakalbėkime apie tai, apie ką sprendimo tekste nėra rašoma. Tikėkimės, atsakymai į šiuos klausimus, pasirodžius tekstui, atsiras laiku, ir vasario 16-tąją jokių žemiau paminėti klausimų (ir nesklandumų) nekils. Skaityti toliau…

06Vas/18

[:lt]Žiema netikėtai užklumpa ne tik kelininkus, bet ir VVT[:ru]Почему зима наступает неожиданно[:en]Why winter comes unexpectedly?[:]

[:lt]

Lietuvoje kasmet prisimenamas juokelis apie kelininkus, kuriuos žiema kasmet užklumpa netikėtai. Panašu, kad nuo kelininkų nenori atsilikti ir UAB „Vilniaus viešasis transportas“ – ketvirtoji šių metų savaitė, atnešusi -10°C šaltį, parodė, kad net ir tokiam nežymiam šaltukui ši įmonė nebesugeba pasiruošti, nors nėra naujokė keleivių pervežimo srityje. „Šaltąją“ savaitę šąlo važiuojančio viešojo transporto durys ar net stabdžiai. Todėl nenustebino ir tai, kad dalis transporto priemonių (ne tik troleibusai, bet ir autobusai) ryte net neišvažiavo į gatves. Į darbą atėję vairuotojai tiesiog liko budėti parko patalpose, kadangi – kaip netikėta – nebuvo techniškai tvarkingo rezervinio transporto. Keleiviai, žinoma, apie tai nežinojo, todėl veltui laukė transporto priemonių, net neišvažiavusių iš parko teritorijos.

Šis pavyzdys dar sykį parodo, kad ne transporto priemonių amžius, o iki neįtikėtinų žemumų kritę techninio aptarnavimo standartai yra viena didžiausių VVT teikiamos paslaugos kokybės silpnybių.

Vyresni vilniečiai turėtų prisiminti, kad seniau net esant 20 ar 30 laipsnių šalčiui viešasis transportas važinėdavo be didesnių problemų ir transporto priemonių durys neužšaldavo. Tad kas nutiko, kad net mažesnis šaltis dabar tapo problema? Skaityti toliau…

11Gru/17

[:lt]Troleibusų parke bus statoma dyzelinio kuro kolonėlė [:ru]В троллейбусном депо будет построена колонка для дизельного топлива[:en]A diesel fuel station will be built in the trolleybus depot[:]

[:lt]

Degalinė troleibusų parke (projektuotojų vizualizacija)

Artėjame prie naujo Vilniaus m. viešojo transporto „modernizavimo“ etapo – 2-ojo troleibusų parko teritorijoje jau 2018 m. turėtų atsirasti dyzelinio kuro kolonėlė. 2017-11-23  savivaldybės interneto svetainėje buvo paskelbta apie „numatomą kitos paskirties inžinerinių statinių- įmonės transporto užpildymo degalinės Justiniškių g.14, Vilniuje, projektavimą“. Susipažinti su projektiniais pasiūlymais siūloma nuvykus pas projektuotoją į Kauną (arba peržiūrėjus interneto puslapyje įdėtą pdf failą). Jau šiandien (2017-12-11, pirmadienį, 17:30 val. Vilniaus miesto savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3), 216 kab.) vyks viešasis susirinkimas, kurio metu bus galima užduoti klausimus, pateikti pastabas projekto užsakovams bei projektuotojams.

2-ajame troleibusų parke autobusai atsirado nuo 2013 metų. Tais metais buvo įvykdytas taip vadinamas Vilniaus viešojo transporto sistemos „optimizavimas“ – beveik pusšimtis troleibusų sustatyti į patvorį, pavadinus tai „konservavimu“, tuo pačiu panaikinti 4 troleibusų maršrutai, dalyje maršrutų sumažintas troleibusų skaičius. Dalį troleibusų maršrutų (didžiojoje maršrutų dalyje) pradėjo dubliuoti „greitieji“ autobusų maršrutai, na o į 2-ąjį troleibusų parką „taupymo sumetimais“ pradėjo keliauti dyzeliniai autobusai.

Kokį signalą siunčia dyzelinio kuro kolonėlės atsiradimas troleibusų parke, iš kurio dabar į maršrutus išvažiuoja iki 40-ties autobusų per dieną? Kuo motyvuojamas toks sprendimas, ir ar jis pagrįstas? Kokie planuojami transporto priemonių skaičiaus ir tipo pokyčiai? Apie tai mėginome paklausti Vilniaus m. savivaldybės atstovo. Ar visi atsakymai pasirodė atviri – apie tai komentare, kurį rasite teksto pabaigoje. Skaityti toliau…

16Lap/17

[:lt]Nauji troleibusai Kaune ir ES investicijų kaina[:ru]Новые троллейбусы в Каунасе и цена инвестиций ЕС[:en]New trolleybuses in Kaunas and the price of EU investments[:]

[:lt]

Kauno miesto savivaldybės taryba pritarė naujų troleibusų įsigijimui. Troleibusus ketinama įsigyti įgyvendinant bendrą Kauno miesto savivaldybės ir partnerio UAB „Kauno autobusai“ projektą „Naujų ekologiškų Kauno miesto viešojo transporto priemonių (troleibusų) įsigijimas“.

Ilgą laiką buvo baiminamasi, kad Kaunas, kaip ir nemažas skaičius kitų Lietuvos miestų, ES investicijomis (kurios turi padengti didžiąją dalį naujų viešojo transporto priemonių kainos) dėl konkurencijos reikalavimų nepasinaudos. Tiesa, nuo 2017 m. rugpjūčio 1 d. Kaune padidėjo viešojo transporto bilietų kainos, o žiniasklaidoje kaip pagrindinė pabrangimo priežastis buvo nurodoma siekis atnaujinti troleibusų parką naujais troleibusais. Buvo nutylima, kad šalia to, miestas ketina pirkti ir ne ką mažesnį skaičių naujų autobusų, o ir atlyginimus (nors ir simboliškai) didinti tenka. Bilietai pabrango, bet apie troleibusus, kurie bus perkami iš įmonės lėšų, iki šios dienos taip ir nebuvo paskelbta, tad žmonės pradėjo nerimauti – kur tie žadėti nauji troleibusai?

Šiame tekste apžvelkime, kokios gi yra tos ES struktūrinių fondų „investicijos“ Lietuvos viešajam transportui. Kaip nutiko, kad Lietuvoje ta parama naudinga tik savivaldybių biudžetui (o viešojo transporto įmonės, pasirodo, už naujas transporto priemones vis tiek sumoka)? Kas gi įvyko, kad Kaunui buvo leista pretenduoti į šių lėšų gavimą, ir kokios galimos to pasekmės? Na ir pabaigai – ar iš tiesų naujų troleibusų bus tik 17, o gal jų visgi bus įsigyta bent 85 (kaip kad buvo žadama seniau)? Skaityti toliau…

14Rgp/17

[:lt]Kaip Vilniui nupirkti kuo brangesnių ir kuo prastesnių troleibusų? II dalis: troleibusai su XX amžiaus technologijomis[:ru]Как купить самые дорогие и примитивные троллейбусы? Часть II: троллейбус с технологией ХХ века[:en]How to buy the most expensive and primitive trolleybuses for Vilnius? Part II: Trolleybus with technology from the 20th century[:]

Pirmojoje straipsnio dalyje aiškinomės, kokiu būdu organizuoti viešąjį pirkimą, kad dauguma gamintojų būtų atsijoti dar nepriėjus iki troleibusų charakteristikų nagrinėjimo. Išsiaiškinome, kad pagrindiniai būdai yra šie:

  • numatyti itin didelius minimalius gamintojo finansinius pajėgumus bei  itin didelių sandorių turėjimą nurodytu laikotarpiu – kažkodėl neeliminuojant bėginio transporto (tramvajų), tačiau eliminuojant kitų rūšių miesto VT priemones;
  • pirkimą paskelbti ir įvykdyti kuo skubiau ir tuo metu, kuomet dalis gamintojų apie jį gal net nesužinos;
  • techninę dokumentaciją pateikti tik lietuvių kalba (ar šveicarams, ar belgams, ar ukrainiečiams, neturintiems Lietuvoje savo atstovo, per trumpą laiką tektų ne tik rasti vertėjus, bet ir pateikti visus dokumentus lietuvių kalba).

Lietuvoje kažkodėl nematoma problemos, kuomet dalyvauja vos vienintelis tiekėjas (ar itin glaudžiai vienas su kitu susiję du tiekėjai), nors tą prekę gamina ir gali pasiūlyti bent 10 gamintojų (žiūrint vien į artimiausias šalis). Toks požiūris yra ne visur – pvz., 2013 m. Slovakijos sostinėje Bratislavoje 80-ties naujų troleibusų pirkimo konkursas buvo paskelbtas pakartotinai, kadangi pirmuoju bandymu paraišką dalyvauti pateikė vos vienas dalyvis.

Bet gal nėra dėl ko pergyventi, nes ketinama pirkti troleibusus, kuriuose įdiegtos jeigu ne pačios moderniausios, bet bent jau ne 20-30 metų senumo inovacijos? Ir gal bent čia jau tikrai nei vienas gamintojas neatkris, jeigu praėjo ankstesnėje dalyje išvardintą kliūčių ruožą?

Nieko panašaus. Nors už troleibusus ketinama mokėti itin brangiai, reikalaujama tik tokių žaisliukų, kurie nieko bendra su šiuolaikinėmis troleibusų galimybėmis neturi. Galbūt rašiusieji pirkimo sąlygas apie šiuolaikinių troleibusų (ir apskritai viešojo transporto priemonių) galimybes nieko nežino? O galbūt žino, bet sąmoningai siekia nupirkti kuo primityvesnius troleibusus, kad ir vėl galėtų paniekinamai kaltinti „štai, nauji troleibusai, o tokie netikę, matote, neveltui sakiau, kad dyzeliniai autobusai miestui daug geresnis sprendimas“.

Dar daugiau – ketinama mokėti ne už geresnį troleibusą, o už, pvz., mėnesiu-kitu greitesnį jo pristatymą. Kaip bus parašyta žemiau, netgi nevykdant pirkimo paknopstomis, būtų suspėta įgyvendinti finansavimo gauti ES struktūrinių fondų paramą sąlygas. Kas svarbiau – ar troleibusų galimybės ir jų kokybė, ar troleibusų pristatymas keliomis savaitėmis anksčiau? Pažadėsi pagaminti paskubomis – tapsi laimėtoju, pasiūlysi geresnę komplektaciją – pralaimėsi.

Na ir taip, kai kurių gamintojų troleibusai techninių specifikacijų dėka taip pat automatiškai eliminuojami – nors pvz. vieno iš gamintojų produkcija puikiausiai tinka ne viename Čekijos, Slovakijos mieste.

Taigi peržvelkime, kas pagal šias sąlygas turėtų būti ir ko neturėtų būti naujuosiuose troleibusuose. Dar sykį atsidarykime troleibusų pirkimo sąlygas ir panagrinėkime jų VIII skyrių „Pasiūlymų nagrinėjimas ir pasiūlymų atmetimo priežastys“ (15 – 22 psl.) bei 1-ąjį priedą „Techninė specifikacija“  (26 – 42 psl.). Skaityti toliau…

07Rgp/17

[:lt]Kaip Vilniui nupirkti kuo brangesnių ir kuo prastesnių troleibusų? I dalis: kaip atmesti daugumą gamintojų[:ru]Как купить самые дорогие и примитивные троллейбусы? Часть I: Как отказаться от большинства производителей[:en]How to buy the most expensive and primitive trolleybuses for Vilnius? Part I: How to reject most manufacturers[:]

Troleibuso Amber pristatymo akimirka

Prieš 1,5 mėnesio, artėjant viešajai konsultacijai su troleibusų gamintojais dėl naujų troleibusų įsigijimo Vilnius miestui, troleibusas.lt paskelbė straipsnį apie pirmuosius konkurso sąlygose pastebėtus nerimą keliančius dalykus. Buvo tikimasi, kad viešumas lems tai, kad bent didžiausią nerimą keliančios sąlygos išnyks ir jau paskelbtame viešajame pirkime neatsiras. Deja.

Galbūt todėl, kad viešojoje konsultacijoje (kuri įvyko 2017 m. birželio 8 dieną) dalyvavo vos poros gamintojų atstovai, o galbūt todėl, kad ir dalyvavusieji nebuvo itin aktyvūs reikšdami savo pastabas, paskaičius jau paskelbto viešojo pirkimo sąlygas džiugesys neužpuola.

Greičiau jau atvirkščiai.

Neapleidžia įtarimas, kad šio pirkimo sąlygos yra sudėliotos taip, kad pirkime realiai galėtų dalyvauti tik vienas gamintojas. Tai tarsi minų laukas, kur jeigu gamintojas/jo atstovas neužšoka ant vienos minos – jis pataikys ant kitos. Tokiu būdu kartojasi istorija, kuri buvo su liūdnai pagarsėjusiu 150 dyzelinių autobusų pirkimu – vos paskelbus pirkimo sąlygas, tuomet buvo garsiai kalbama, kad dalyvauti galės tik vienas gamintojas. Taip ir nutiko – artėjant numatyto termino pabaigai paraišką buvo pateikęs vos vienas gamintojas. Tuomet, galbūt pabūgus galimo skandalo, viena iš viešojo pirkimo sąlygų (po daugkartinių atsisakymų tai padaryti) buvo pakeista, tačiau per skirtą trumpą papildomą terminą paraišką suspėjo pateikti tik dar vieno gamintojo atstovai.

Kalbama, kad dėl sąmoningai sumažintos konkurencijos Vilnius už aukščiau paminėtus 150 autobusų sumokės tiekėjams bent 2-3 mln. eurų daugiau negu būtų mokėjęs, jeigu viešasis pirkimas būtų organizuotas skaidriai. troleibusas.lt šaltinių teigimu, dėl sąlygų, tinkančių tik vienam gamintojui, surašymo bent 2 mln. eurų daugiau gali būti permokėta ir už troleibusus. Gal tie 5 mln. eurų Vilniui tėra smulkmena? O gal tie 5, 10 (o gal net ir 30!) papildomų troleibusų, kuriuos būtų galima įsigyti už numatytą sumą, taip pat yra smulkmena?

Ir dar – tai nėra vienintelis pavojus. Tas gamintojas, žinodamas, kad tik jis vienas tegali dalyvauti konkurse, ne tik gali užsiprašyti maksimalios leistinos kainos už vieną troleibusą (395 725 eurų + PVM, nors kitose rinkose analogiškus troleibusus parduoda žymiai pigiau), tačiau, dar blogiau, konkursas gali būti ir apskritai sužlugdytas, kaip tai nutiko 2011 metais, kuomet vienintelis dalyvis nurodė kainą, kuri buvo dar didesnė negu maksimali numatyta.

Tad kas gi yra negerai yra paskelbto troleibusų viešojo pirkimo sąlygose? Skaityti toliau…

24Lie/17

[:lt]Atnaujintas Bendrasis planas padės sunaikinti troleibusus?[:ru]Обновленный Генеральный план поможет уничтожению троллейбусов?[:en]An updated General plan will help to destroy trolleybuses?[:]

Civilizuotos visuomenės gyvena pagal tam tikras taisykles, kurių turi būti laikomasi. Miestų vystymąsi Lietuvoje reglamentuoja Bendrieji planai ir jų sprendiniai. Šiuose dokumentuose numatoma, kokie bus plėtros prioritetai, kokiose miesto teritorijose bus vystoma pramonės veikla, kur bus skatinama gyvenamųjų namų statyba, kokia bus viešųjų erdvių sistema ir t.t. Juose numatomas ir susisiekimo – taip pat ir viešojo transporto – tinklo vystymas.

Galiojantis Bendrasis planas: troleibusų tinklo plėtra

Žvalgų, Ateities g., likusi Kalvarijų g. dalis ir nauja Šiaurinė g. – naujuose troleibusų maršrutuose

Vilniaus miestas šiuo metu (turėtų būti) vystomas pagal Bendrąjį planą, galiojantį iki 2015 m. Turbūt iškart klausite – juk dabar 2017 metai, todėl turbūt tas planas (ir jo sprendiniai) automatiškai nebegalioja?  Šiuo atveju tvarka yra kitokia: jeigu planas ir jo sprendiniai yra tinkami tolimesniam miesto vystymui, naujo plano rengimas nėra būtinas.

Taigi, šiame Bendrajame plane ir jo sprendiniuose numatomas troleibusų eismo atsiradimas ne tik keliose esamose, bet ir naujai planuojamose gatvėse. Turbūt ne vienas vilnietis pastebėjo, kad ir Ateities, ir Kalvarijų gatvėje ties Pramogų arena stovi troleibusų kontaktiniam tinklui tinkami stulpai, nors troleibusų eismo čia nebuvo ir nėra. Paaiškinimas paprastas – rekonstruojant šias gatvių atkarpas, buvo laikomasi Bendrojo plano sprendinių ir numatomas troleibusų kontaktinio tinklo įrengimas.

Be abejo, visa tai randame ir dokumentuose. Pvz., 9-tosios schemos „Susisiekimo sistema“ 9.3 skyriuje „Keleivių maršrutinio transporto plėtra 2015 m.“ nurodoma, kad naujoje – Šiaurinėje – gatvėje atsiras naujos troleibusų maršrutų trasos. Aiškinamojo rašto 4.8.2 skyriuje „Miesto vidaus susisiekimo sistema“ rašoma: „troleibusų kontaktinio tinklo formavimo užbaigimas šiaurinėje miesto dalyje. Tinklo plėtra numatoma Šiaurine ir Žvalgų gatvėmis nuo Justiniškių iki Žirmūnų bei Laisvės per. ir Ateities gatvėmis iki Fabijoniškių galinio žiedo, kuriame numatomas visuomeninio transporto šiaurinis terminalas (kartu su priemiestine autobusų stotimi)“. Taigi, galiojančiuose dokumentuose numatytas logiškas dabar atskirtų troleibusais aptarnaujamų teritorijų sujungimas.

Visgi troleibusų kontaktinio tinklo formavimo užbaigimas nebuvo vykdomas, o kai kuriose vėliau rekonstruotose gatvių atkarpose buvo nesilaikoma dokumentų ir įrengiama infrastruktūra, netinkama troleibusų atsiradimui. Bendrojo plano sprendinių įgyvendinimo stebėsenos (monitoringo) ataskaitose (kurias rengė SĮ „Vilniaus planas“, neretai padedant tramvajaus projekto rengėjai VGTU profesorei Marijai Burinskienei) apie šiuos dalykus kažkodėl net neužsiminta (o pvz. 2007 – 2014 m. monitoringo ataskaitoje nurodyta būtinybė keisti „esamus autobusus šiuolaikinėmis transporto priemonėmis“, apie troleibusus net neužsimenant).

Na, bet buvo ryžtasi dabartinį Bendrąjį planą (kurio nesilaikoma, kuriam daromos išimtys ir t.t.) pakoreguoti. Gal viskas bus geriau? Skaityti toliau…